Choď na obsah Choď na menu
 


2. Založenie dna a nákup dekorácií

12. 5. 2011

Keď už máme kúpenú nádrž, ktorá už je na svojom stálom mieste, môžeme sa pustiť do zariaďovania dna.

Osobne odporúčam dať na spodok asi 3-4 cm najjemnejšieho štrku aký nájdete a naň ešte približne rovnakú vrstvu klasických kamienkov, ktoré vyzerajú najprirodzenejšie. V akvaristikách sú väčšinou predávané pod názvom riečny štrk. Samozrejme je možné kúpiť aj špeciálne akvaristické substráty, z ktorých väčšina podporuje lepší rast rastlín. Takéto riešenie je samozrejme o čosi drahšie. Ešte sa vrátim k tej výške do akej by malo dno siahať. Ja som napísal, že 3-4 cm 2 vrstiev, čo je dohromady 6-8 cm. Treba si však uvedomiť, že ja to mám takto zariadené v 144 litrovom akváriu s výškou 40 cm a ak je výška vášho kúpeného akvária povedzme len 30 cm, tak by 8 cm-ová vrstva štrku (čo by bolo viac ako 1/4 výšky) nevyzerala bohvieako. V takomto prípade by som dal radšej menej ako viac, pričom by som ubral viac z vrchnej vrstvy, ktorá je svojím spôsobom viac menej dekoratívna a nemá väčší význam. A ešte aby som nezabudol, štrk kúpený v akvaristike je už premytý (nič však nepokazíte ak premyjete aj ten), avšak štrk z iných zdrojov treba skutočne dôkladne premyť, ja osobne som takýto štrk aj preváral.

Povedzme, že dno už máme hotové. V takom prípade môžeme začať plánovať, čo do akvária chceme umiestniť, aby vyzeralo čo najdekoratívnejšie a zároveň aby poskytovalo dôstojný domov pre budúcich obyvateľov.

Asi najprirodzenejšími a rozhodne najčastejšie používanými dekoráciami v akvaristike sú skaly a korene. Začiatočníkovi by som pre začiatok odporučil nákup aj toho aj toho. Takto sa zoznámite s obidvomi týmito možnosťami dekorácií hneď na začiatku a na vlastnej koži zistíte ich plusy a mínusy. Koreň môže farbiť a pri rýchlom vložení do akvária znečistiť vodu. Preto ho treba predtým prepláchnuť pod tečúcou vodou a nechať niekoľko dní v samostatnom hrnci alebo kýbli, v ktorom budeme meniť vodu až dovtedy, kým koreň tú novonapustenú neprestane zafarbovať. Potom ho môžeme umiestniť do akvária a ak by náhodou plával, treba ho ešte vyvariť. Kameň, ktorý nesmie mať výrazne ostré hrany stačí pre istotu vyvariť a potom už môže ísť do akvária.

UPOZORNENIE: NIKDY NEDÁVAJTE DO AKVÁRIA KOREŇ NÁJDENÝ VLASTNORUČNE V PRÍRODE! MôŽE OBSAHOVAŤ LÁTKY NEZLÚČITEĽNÉ SO ŽIVOTOM RÝB!

Obrázok

 

 

 

 

Koreň

 

 

 

 

 

 

Obrázok

 

 

 

 

Kamene

 

 

 

 

 

 

 

 

Existujú samozrejme aj rôzne alternatívne druhy dekorácií, ako napr. kokosová škrupina (kupovať len v akvaristike), ale aj ulity veľkých slimákov z vašej záhrady môžu slúžiť ako pekná dekorácia a úkryt pre obyvateľov akvária.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.