Choď na obsah Choď na menu
 


1. Správny výber nádrže

11. 5. 2011

Prvé, čo musí potencionálny budúci akvarista urobiť, je kúpiť si akvárium. Jeho tvar a veľkosť by mali zodpovedať predovšetkým budúcemu umiestneniu akvária.

Tvar akvária

Dnes už vám vyrobia akváriá všetkých tvarov a veľkostí, takže ak nechcete mať obyčajné kvádrové akvárium, môžete mať akvárium s vypuklou prednou stenou, 6-uholníkové akvárium, alebo dokonca trojuholníkové akvárium. Neodporúčam guľové akváriá, pretože sú zo zásady príliš malé, nedokážu budúcim obyvateľom akvária vytvoriť optimálne podmienky ani pri dobrej starostlivosti a naviac vyzerajú veľmi umelo.

Veľkosť akvária

Mnoho začínajúcich akvaristov si myslí, že čím menšie akvárium, tým lepšie. Je to spôsobené najmä tým, že menšie akvárium a technika doňho stojí menej, ako do väčšej nádrže. Platí však, že čím väčšie akvárium, tým väčšia stabilita biologickej rovnováhy. Kým v malom akváriu môže mať aj menšia chyba fatálne následky, vo väčšej nádrži si nemusíte nič všimnúť. Malé akvárium zase môže brať začiatočník ako dobrú školu, kde bude za každý omyl nemilosrdne potrestaný. V každom prípade by som nešiel pod 50 litrov (ja osobne som začínal s 54-kou). 

Umiestnenie akvária

V minulosti bolo miesto akvária vždy pri, pod alebo v blízkosti okna. Dnes už toto absolútne vytlačil systém osvetľovania akvária žiarivkami, dokonca sa považuje za nevhodné mať akvárium na priamom slnečnom svetle. To totižto zabezpečuje bujný rast rias. Akvárium by teda malo byť na mieste, kde nedopadá priame slnečné svetlo a zároveň na mieste kľudnom (nie pri dverách, ktoré sa stále otvárajú a pod.) aby rybky netrpeli zbytočným stresom. Čo sa týka výšky umiestnenia akvária, ak nemôže byť vo výške očí, tak radšej nižšie ako vyššie, z dôvodu jednoduchšej manipulácie.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.