Choď na obsah Choď na menu
 


Najzaujímavejšia ryba na svete - 15.miesto

8. 4. 2011

Obrázok Black molly (Poecilia sphenops)

Čeľaď : Poeciliidae (živorodkovití)

Pôvod : V prírode sa príliš nevyskytuje, kmeňová forma pochádza z Mexika.

Rozdiel v pohlaví : Samček má ritnú plutvu premenenú na rozmnožovací orgán, tzv. gonopodium.

Dĺžka : cca. 6 cm

Chov : Tieto ryby je možno chovať aj v menších akváriách, ale s dostatočným priestorom na plávanie.

Sociálne vlastnosti : Black molly sú veľmi znášanlivé ako k rybám vlastného druhu tak aj k ostatným obyvateľom akvária, preto sa veľmi hodia pre spoločenské akvárium. Bohužiaľ sú dosť náchylné na kožné ochorenia (krupica a pod.). Napriek tomu sú to však veľmi silné ryby a na liečbu väčšinou dobre reagujú.

Potrava: Všežravec, ale potrebuje viac rastlinnej potravy.

Teplota a zloženie vody : 26-28 °C. Kladú málo požiadaviek na kvalitu vody, ale je nutné pridávať pravidelne niekoľko lyžíc morskej soli.

Rozmnožovanie: Black molly sú živorodky, t.j. rodia živý poter, ktorý sa ihneď rozpláve. V nie príliš prerybnených akváriách s dostatočným množstvom úkrytov a rias prežijú najsilnejšie rybičky aj bez zvláštnej starostlivosti (odporúčam však radšej preniesť kotnú samičku do vytieračky, pokiaľ máte takú možnosť). Mladé rybičky je možno odchovať jemným práškovým krmivom.

Chované formy : Black molly, ako je známe, je sama o sebe formou, ktorá sa vo voľnej prírode nevyskytuje. Divoká P.sphenops má takmer priehľadnú farbu, nanajvýš s čiernymi škvrnami a modrým kovovým leskom na trupe. Black molly je teda produkt odchovu, pravdepodobne vznikla krížením P.sphenops so živorodkou veľkoplutvou. Sú tiež známe formy s lyrovitým chvostom, veľkoplutvé formy a škvrnité moly.

Dôvod zaradenia: Mnohí si asi hovoria, prečo by sa obyčajná čierna moly mala dostať do takéhoto rebríčka. Nie je to rybou samou, ale skôr nevedomosťou väčšiny akvaristov. Black molly je totižto považovaná za jednu z najobľúbenejších sladkovodných rýb. Avšak pozor, čierna moly je ryba vody brakickej (teda sladko-slanej). Je síce možné ju chovať aj v sladkej vode (častokrát bez väčších komplikácií), ale brakická voda je predsa len ideálnejšia.

Obrázok       

 

 

 

 

Samec

 

 

 

 

Obrázok

 

 

 

 

 

Samica

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.