Choď na obsah Choď na menu
 


Najzaujímavejšia ryba na svete - 14.miesto

21. 4. 2011

Časové straty v rubrike ,,Krevetátium" som už konečne dohnal, a tak môžeme ísť opäť podľa plánu. Dnes je teda na programe vyhlásenie 14. najzaujímavejšej ryby na svete.

ObrázokMečovka zelená (Xiphophorus helleri)

Čeľaď : Poeciliidae (živorodkovití)

Pôvod : Mexiko, Guatemala a Honduras.

Rozdiel v pohlaví : Samec má chvostovú plutvu (jej dolnú časť) predĺženú do typického ,,meča", podľa ktorého tieto ryby dostali názov.

Dĺžka : Max.10-12 cm. V prírode môžu byť aj väčšie.

Chov : Mečovky zelené je možno chovať v akváriu o dĺžke cca.60 cm, ale samčekovia potrebujú veľa voľného priestoru pre svoje párenie, ktoré prebieha po celý rok, takže viac priestoru neuškodí.

Sociálne vlastnosti : Väčšinou sa správajú mierumilovne. Radšej treba chovať menej samčekov na viac samičiek, keďže samčeky sú veľmi aktívne čo sa týka párenia. 

Potrava: Všežravec.

Teplota a zloženie vody : Teplota 22-26°C, inak nekladú veľké nároky.

Rozmnožovanie: Samička rodí 10-50, niekedy aj viac rybiek, ktoré sa už o seba môžu starať samy. Najlepšie je malé rybky preloviť do samostatnej nádrže, aj napriek tomu, že niektoré môžu prežiť aj bez toho.

Chované formy : Mečovka zelená je divoká forma a od nej bolo časom vypestovaných mnoho iných foriem. Napr. červené, čierne, škvrnité alebo dokonca žlto-oranžové ryby. Sú známe taktiež obzvlášť krásne vysokoplutvé a dlhoplutvé formy. Samčekovia dlhoplutvých foriem však majú často problémy pri párení, pretože ich gonopodium (roznožovací orgán) je taktiež silno predĺžený. Albinotická forma sa v súčasnej dobe stala veľmi vzácnou.

Dôvod zaradenia: Môj dôvod zaradenia tejto ryby je tzv. zmena pohlavia. Dospelé samičky, ktoré už niekoľko krát rodili, sa môžu v krátkej dobe zmeniť na samčekov a vykazovať príslušné znaky ako sú gonopodium a meč. Niekedy sa to skutočne stane, ale väčšinou sa to týka starých a neplodných samičiek. Dosiaľ nie sú žiadne dôkazy, a ani sa to nedá predpokladať, že by sa premenené ryby dokázali rozmnožovať. Ak sa vyskytnú náhle pohlavné zmeny, jedná sa väčšinou o samčekov, ktorých pohlavné znaky sa vyvíjali o niečo neskôr. Skôr než sa rybám vytvoril meč a gonopodium, prechádzali životom ako samičky. 

Obrázok

 

 

 

Samec

 

 

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Samica

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.