Choď na obsah Choď na menu
 


Najzaujímavejšia ryba na svete - 13.miesto

6. 5. 2011

Obrázok Bojovnica pestrá (Betta splendens)

Čeľaď : Belontiidae (labyrintky)

Podčeľaď: Macropodinae

Pôvod :  Thajsko a Vietnam

Rozdiel v pohlaví :  Samčekovia sú väčší, farebnejší a sú známy svojimi dlhými plutvami.

Dĺžka :  Do 6 cm

Chov :  Betta splendens sa veľmi dobre cíti ako vo väčších, tak aj v menších akváriách. Ja treba veľa plávajúcich rastlín, rozptýlené osvetlenie, veľa možností úkrytu a nepríliš vysoká hladina vody. Ryba je zvyknutá na svoj kľud a dáva prednosť stojatej vode.

Sociálne vlastnosti: Za svoj názov vďačí Bojovnica pestrá faktu, že samčekovia medzi sobou bojujú, až kým jeden z nich nezahynie. Ani vo veľkom akváriu nie je možné chovať viac ako 1 samčeka tejto ryby. Bojovnice pestré sa väčšinou zdržujú v blízkosti vodnej hladiny, pri hľadaní potravy medzi rastlinami, ale plávajú tiež do nižších poschodí, aby tam prenasledovali malé rybky. Preto sa nedoporučuje chovať ich s malými alebo menej obranyschopnými rybami. Na druhej strane sú však samy vďaka svojim ohromným plutvám niekedy obťažované väčšími, agresívnymi druhmi a parmičkami 4-pruhými. Vzhľadom k zvlásť silnému rozmnožovaciemu pudu samčekov je treba chovať na 1 samčeka 2-3 samičky. 1 samičku by príliš aktívny samec určite dohnal k smrti. Je možnosť chovať taktiež 1 samčeka bez samičiek.

Teplota a zloženie vody: 25-28 °C. Ak je voda príliš znečistená, použije ryba svoj labyrint, ústroj nad žiabrovou dutinou, ktorá jej umožňuje prijímať kyslík z ovzdušia. Kryt je nutný, aby sa zabránilo veľkým teplotným rozdielom medzi vodou a okolím. V dôsledku toho by ryba mohla ochorieť a umrieť. 

Potrava: Ryba má v obľube suché krmivo. Okrem toho prijíma taktiež živú potravu (komárie larvy, nitenky).

Rozmnožovanie: Rozmnožovanie tejto ryby je veľmi zaujímavé. Chovný pár, ktorý má byť skutočne dospelý a v optimálnej kondícií sa prenesie do samostatnej reprodukčnej nádrže. Hladina vody nemá byť príliš vysoká (postačí 10-15 cm). V nádrži má byť dostatok plávajúcich rastlín, ako aj úkrytov pre samičku. Aby sa kladenie urýchlilo, môže sa postupne zvyšovať teplota vody na 30 °C a filtrovať cez rašelinu. Samček stavia penové hniezdo pod hladinou a medzitým sa samičke dvorí. Je treba pozorovať reakciu samičky: ak sa objaví na jej tele počas zbližovacích pokusov samčeka tmavé priečne pruhy, tak je pripravená na trenie. Ak sa tak nestane, treba samičku vybrať, inak ju samček uštve k smrti. Po nakladení ikier je v každom prípade nutné samičku odobrať, pretože ju samček v blízkosti hniezda neznáša. Samček sa stará o ikry a hniezdo sám. Po vyliahnutí ikier sa má samček odobrať, keďže bude vyliahnuté potomstvo za doplnok stravy. Mladé rybičky sa odchovávajú jemným práškovým krmivom. Pravidelne sa má vymieňať časť vody, aby nebola príliš znečistená.

Chované formy: Kmeňovou formou je ryba s kratšími plutvami, ale behom doby boli vypestované bojovnice pestré so stále dlhšími plutvami. Vyskytujú sa mnohým farbách, ako červenej, modrej, akvamarínovej a tiež veľmi vzácnej bielej. Okrem toho sa vyskytujú tiež pestré exempláre.

Zvláštnosti: V Thajsku sa už odpradávna organizujú súboje medzi samčekmi bojovníc. Tieto zápasy sú veľmi obľúbené a vsádzajú sa na ne veľké sumy. Ryby sa však nenechávajú bojovať až do smrti jednej z nich (čo sa v akváriu často stáva), ale oddelia sa od seba, keď je známy presvedčivý víťaz. Ak chcete vidieť ako hrozivo vyzerá samček bojovnice, keď zbadá nepriateľa, stačí pred ním pridržať malé zrkadlo (nerobte to však často).

Dôvod zaradenie: Pre zaradenie tejto ryby na 13.miesto som sa rozhodol kvôli jej mimoriadne zaujímavému vzhľadu a ešte kvôli rozdielu medzi samčekom a samičkou. U väčšiny rýb je ťažké (dokonca niekedy nemožné) rozoznať samčeka od samičky. U bojovníc by si však neskúsený človek mohol myslieť, že ide o 2 rozdielne druhy.

Obrázok     

 

 

 

Samec

 

 

 

 

 

Obrázok

 

 

 

Samica

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.