Choď na obsah Choď na menu
 


Najzaujímavejšia ryba na svete - 12.miesto

20. 5. 2011

Obrázok Cichlazoma citrónová (Amphilophus citrinellus)

Čeľaď: Cichllidae (cichlidy)

Pôvod: Stredná Amerika

Rozdiel v pohlaví: Dospelí samčekovia majú abnormálne hrbolatú prednú čať hlavy, zatiaľ čo hlava samičiek vybieha do špicata. Samčekovia majú okrem toho dlhšie, zašpicatené plutvy.

Dĺžka: 25-30 cm

Chov: Táto cichlida patrí do veľkého a priestranného akvária, v ktorom prevládajú kamene a skalky. Ryba dáva prednosť neustále prúdiacej vode. 

Sociálne vlastnosti: Druh býva veľmi neznášanlivý. Doporučuje sa chovať 1 pár spoločne s niekoľkými cichlidami. A aj to iba v prípade, že je dostatok možností úkrytov, aby si všetky druhy vytvorili vlastné teritórium. 

Teplota a zloženie vody: 22-25 °C. Ryba kladie málo požiadavok na zloženie vody, ale je potrebný silný motorový filter.

Potrava: Okrem špeciálneho žrádla pre cichlidy je možné rybám dávať výdatnú živú potravu, ako malé rybky alebo dážďovky. Majú v obľube tiež kúsky hovädzieho srdca a slávky.

Rozmnožovanie: Rozmnožovanie tejto ryby vyžaduje postupné zvyšovanie teploty na 26-27 °C. Reprodukčný pár, ktorému sa dostáva dobrej starostlivosti a ktorý má dostatok priestoru sa stará o potomstvo aj v akváriu, kde sa nachádzajú aj iné druhy. Obe ryby sa starajú ako o ikry, tak aj o poter. Potomstvo je možno odchovať drobnou živou potravou a jemným suchým krmivom.

Zvláštnosti: Mladé rybky tohto druhu majú vždy šedú farbu. Niektorým zostane celý život.

Dôvod zaradenia: Taký istý ako u bojovnice pestrej. U väčšiny rýb je ťažké (dokonca niekedy nemožné) rozoznať samčeka od samičky. U týchto cichlíd by si však neskúsený človek mohol myslieť, že ide o 2 rozdielne druhy.

Obrázok

 

 

 

 

Samec

 

 

 

 

Obrázok

 

 

 

 

Samica

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.