Choď na obsah Choď na menu
 


Najzaujímavejšia ryba na svete - 11.miesto

3. 6. 2011

Obrázok Prísavník ihlicový (Farlowella acus)

Čeľaď: Loricaiidae

Podčeľaď: Loricaiinae

Pôvod: Oblasť Amazonky, Venezuela

Rozdiel v pohlaví: U samičky chýbajú hrudné chĺpky okolo hlavy. Samci majú dlhší ,,rypák" a samice sú zavalitejšie.

Dĺžka: Do 20 cm.

Chov: Tomuto druhu sa najlepšie darí v stredných až veľkých nádržiach, kde ju nutné dostatočné osadenie rastlinstvom a dekorácie (najlepšie korene), pretože sú to výborné miesta na úkryt pre túto plachú rybu. Nie je zvyknutá na prúdiacu vodu.

Sociálne vlastnosti: Ryby sa dobre znášajú so spoločníkmi vlastného druhu ako aj z inými nekonfliktnými druhmi. Cez deň bývajú zväčša skrytý a za súmraku začínajú aktívne hľadať potravu. 

Teplota a zloženie vody: 23-26 °C. Kvalita vody a jej zloženie je pre tieto ryby pomerne dôležitá: vodá ma byť mäkká (max. 8 °dGH) a mierne kyslá (max. neutrálne pH).

Potrava: Táto nápadná ryba zbiera potravu medzi rastlinami na dne a upratuje zbytky po ostatných obyvateľoch. Ma taktiež v obľube kŕmne tablety pre obyvateľov dna.

Rozmnožovanie:  Tieto prísavníky sa v akvarijních podmienkach podarilo viackrát rozmnožiť. Voda má mať tieto parametre: teplota 21 - 26 °C, pH približne 6,5 a tvrdosť medzi 2 - 7,5 °dGH, v tvrdšej vode ikry odpadávajú a potom sa musia odchovávať umelo. Ikry kladú na zvislé plochy, listy rastlín a kamene. Pred trením očistí pár vybrané miesto, dosť často to býva i sklo nádrže v blízkosti filtru, ryby sú k sebe tesne pritisnuté a samica uvoľňuje a lepí ikry vždy v menšom množstve (asi po 5 kusoch). Samec ich potom oplodňuje. Po vytrení všetkých ikier, obvykle je to asi 50 kusov, je lepšie samici odloviť, protože starosť o ikry preberá samec. Samec k ikrám privádza pomocou pohybu plutiev a chvostu čerstvú a okysličenú vodu, odstraňuje neoplodnené ikry a na koniec vyhrýza mláďatá z ikrových obalov. Liahnutie mláďat nastane za 7 - 11 dní v závislosti na teplote vody a ihneď sa prisáva ústami na podklad. Po týždni mláďatá strávia žĺtkový váčik. Po rozplávaní začínajú prijímať drobnú potravu. Kŕmiť sa musia minimálne dvakrát denne, na rozdiel od dospelých rýb prijímajú potravu aj cez deň.

Dôvod zaradenia: Ich mimoriadne zaujímavý výzor a pomerne zaujímavé životné prejavy.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.