Najzaujímavejšia ryba na svete - 10.miesto
Polozúbka Malajská (Dermogenys pusilla)
Čeľaď: Hemirhamphidae (polozobánkovití)
Pôvod: Malajzia, Thajsko, Vietnam, Filipíny a Indonézia
Rozdiel v pohlaví: Samčekovia sú menší než samičky a okrem toho majú červenú škvrnu na chrbtovej plutve.
Dĺžka: Do 7 cm.
Chov: Poloozúbka malajská sa zdržuje prevažne v hornej časti nádrže, kde hľadá drobný hmyz, ktorý spadol do vody. Ryby radi plávajú, preto potrebujú väčšie podlhovasté akvárium. Druh je možné chovať aj v spoločenskom akváriu, maximálne však s kľudnými rybami, najlepšie len s niekoľkými obyvateľmi dna. Rybám vyhovuje prúdenie a vzhľadom na ich časté skokanské výkony je nutný aj kryt.
Sociálne vlastnosti: Sú to živorodé ryby a platí pre ne to isté ako napr. pre mečovky či black molly, t.j. 1 samček na viac samičiek. Inak sú voči ostatným obyvateľom znášanlivý. Problém je len v tom, že sú mimoriadne ľakavé. Keď sa vystrašia bezhlavo vrážajú to stien či dekorácií akvária v čoho dôsledku sa môžu smrteľne zraniť.
Teplota a zloženie vody: 18-27 °C, 7-13 °dGH, pH 7.
Rozmnožovanie: Polozúbka malajská je živorodá ryba. Mladé rybičky prichádzajú na svet čulé a ihneď sa o seba môžu starať samy. Úspešné rozmnožovanie týchto rýb napriek tomu nie je jednoduché, pretože samičky rodia relatívne nízky počet mláďat a mladé rybičky neprichádzajú na svet vždy životaschopné. Okrem toho sa rodičia mimoriadne vehementne snažia svoje malé zožrať.
Zvláštnosti: V Thajsku sa medzi týmito rybami vďaka ich agresívnemu správaniu sa samčeka k samčekovi usporadúvajú zápasy. V tých väčšinou ide o veľké peniaze. Ryba však nebojujú až do ,,konca", keď totižto jeden samec premôže druhého, nechá ho väčšinou na pokoji.
Dôvod zaradenia: Zaujímavý výzor a zaujímavé životné prejavy.