Choď na obsah Choď na menu
 


Sušené listy mandľovníka morského

6. 5. 2011

Niekedy v priebehu poslednej zimy som narazil na prvé informácie o použití sušených listov a ich pozitívnych účinkoch v akváriu. Konkrétne to vtedy boli dubové, bukové a jelšové listy. Dočítal som sa však, že treba používať len čerstvo opadané lístie na jeseň, čo bolo v decembri tak trochu nereálne. Povedal som si teda, že počkám do jesene. Medzitým som sa však dozvedel, že existujú aj iné listy, ktoré sú účinnejšie a zároveň dostupné v akvaristikách, boli to listy Mandľovníka morského (Terminalia cattapa). 100 g týchto listov (asi 20 ks) stálo 6 €, čo sa mi pri dávkovaní 1 list na 100 l vody nezdalo veľa, tak som sadol za počítač a lístie si nechal poslať kuriérom. O 3 dni som ho už mal doma a tak som ho nedočkavo vložil do akvária. Keďže plávalo a niekde som čítal, že prevárať tieto listy (čo by zabránilo plávaniu) nemá zmysel, lebo by stratili časť svojho účinku. Zaťažil som ich teda kamienkami. Do 144 l akva som dal zhruba 1 a 1/3 listu. Viď foto (toto je ten celý):

 

Obrázok

Estetický efekt v akváriu to malo mimoriadne dobrý a tak som bol z nákupom spokojný. Aby som nezabudol, dôvod prečo som si tento list zaobstaral bol ten, že pH vody v mojom akváriu bola cca. 8, čo je vzhľadom na to, že chovám tetry neonové, ktorým vyhovuje skôr kyslá voda dosť veľa a tento list by mal pH znížiť. Po 2 týždňoch som teda pH premeral, a hodnoty ma viac než potešili, pH totižto vykazovalo hodnoty zhruba 7,5. Zníženie o 0,5 stupňa som za 2 týždne teda nečakal, no bol som milo prekvapený. Samozrejme, pH 8 je dosť vysoké a čím máte pH nižšie, tým menší bude účinok tohto listu. Osobne predpokladám, že pH pod 7 určite nepôjde. K tomu, že by sa mala voda po použití tohto listu prirodzenejšie sfarbiť nemôžem povedať nič, lebo medzitým som si dokúpil jednu 25W žiarivku so svetlom na podporu vyfarbenia rýb a podporu rastu rastlín, voda teda pri takomto osvetlení vyzerá inak ako vyzerala predtým, takže sa mi to ťažko hodnotí. V každom prípade môj problém s pH tento list vyriešil a preto ho môžem len a len vrelo odporučiť. Ešte mám v úmysle vyskúšať dubové a bukové listy, taktiež jelšové šišky, ktoré by mali mať podobný účinok, takže dám potom určite vedieť ako to dopadlo. Taktiež chcem skúsiť znížiť tvrdosť vody v akváriu, ktorú mám taktiež veľmi vysokú, za pomoci dažďovej vody o čom tiež budem informovať. Mimochodom vo fotogalériách môžete nájsť fotky, ako tento list vyzerá v mojich akváriách.

 Ešte prikladám odkaz na jeden mimoriadne zaujímavý článok ohľadne tejto problematiky:  www.akvarista.cz/web/clanky/clanek-90

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Your Guide To Blood Urgency Numbers

(AWaymmemia, 8. 10. 2018 3:22)

Pression arterielle est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-legalement-2/

What causes high blood difficulty

(ASMEAMMAELURDY, 26. 7. 2018 20:50)

Torsion bras de quelqu'un est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre coeur bat, il pompe le sang par vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-ibuprofen/