Choď na obsah Choď na menu
 


Kúpiť od akvaristu či v akvaristike?

28. 3. 2011

Väčšina, najmä začínajúcich akvaristov by na túto otázku bezpochyby odpovedala, že kupovať niečo v akvaristike je určite lepšie. Argumentovali by najmä tým, že kupovať niečo v akvaristike je bezpečnejšie, plus v akvaristike sú kvalifikovaný predavači, ktorý vám v prípade potreby aj poradia. Ja však zastávam názor, že predavač v akvaristike je predavač ako každý iný, t.j. predať niečo je vždy nad záujmami zákazníka (samozrejme nechcem zovšeobecňovať ale väčšinou to tak je). Ďalším argumentom, ktorý by sa mohol použiť je, že v akvaristike je o chované živočíchy vždy profesionálne postarané. Avšak pozor, čo sa týka väčšiny akvaristík, živočíchy sú tam chované v podmienkach, ktoré by som prirovnal polovičnej kvalite voči priemernému akvaristovi. A prečo potom ryby v akvaristike vyzerajú tak pekne? Preto, lebo v akvaristikách sú vo veľkej väčšine používané žiarivky, ktoré podporujú vyfarbenie rýb. S tým treba počítať už pri nákupe a netreba byť prekvapený, keď rybky, ktoré sme si z akvaristiky doniesli vyzerajú tak trochu ,,inak" ako priamo na mieste. Okrem toho, keď do akvaristiky chodíte častejšie, tak si určite niekedy všimnete jednu alebo aj viac mŕtvych rybiek, čo taktiež o niečom svedčí.

Výhody kúpi od akvaristu sú určite vždy nižšia cena, väčšinou kvalitnejšia starostlivosť o rybky a samozrejme s iným akvaristom sa vždy spolu môžete porozprávať o vašej záľube, a to bez toho, aby vám pri tom nenásilne vnucoval ďalšie ,,super" produkty. 

Doteraz som písal o výhodách kúpi od akvaristov, avšak nechcem sa vyhnúť ani kapitole o nevýhodách. V prvom rade je nákup od niekoho, koho nepoznáte určite nebezpečnejší ako v akvaristike. Ak však dodržíte zásady takéhoto nakupovania, ktoré sú uvedené na každej stránke z inzerciou, tak tým minimalizujete možnosť akéhokoľvek podvodu. Samozrejme platí, čím vyššia suma, tým viac opatrnosti. Ďalej by som povedal, že nákup akvarijných živočíchov má síce pri takomto nakupovaní nesporné výhody, avšak ohľadne akvarijnej techniky, prípadne žrádla pre rybky by som radšej uprednostnil akvaristiku, pretože tam je zaručená kvalita a hlavne to, že kúpený tovar je ,,fungl nový".

Zakončil by som teda konštatovaním, že pri kupovaní rybiek a ostatných akvarijných živočíchov by som uprednostnil nákup od akvaristu, avšak nákup akvarijnej techniky a ostatných vecí týkajúcich sa akvaristiky by som radšej zrealizoval v klasickej akvaristickej predajni.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.