Choď na obsah Choď na menu
 


Akvaristika na Hornej ul.5, Banská Bystrica

11. 5. 2011

Tak, rozhodol som sa, že napíšem nejaké tie moje osobné skúsenosti s akvaristikami do ktorých chodím, resp. som už bol a moje dojmy z nich.

Ako prvú som si vybral akvaristiku, teda vlastne chovprodukt, keďže akvaristika je to tak z tretiny na Hornej ulici 5 v Banskej Bystrici, pretože do nej chodím najdlhšie. Jej veľkou výhodou je, že berú rybky od akvaristov, a to aj keď nie sú v predajnej veľkosti (čo už prestáva byť trendom), dokonca niekedy z vlastnej iniciatívy, aj keď ste im rybku chceli len darovať, vám za ňu niečo dajú. Napr. pred asi pol rokom som im doniesol samčeka molynézky s tým, že si ho môžu nechať a ja si kúpim, tuším že to bolo niekoľko tetier neonových a samička molynézky. Aj keď som sa o tom ani nezmienil, samičku molynézky som dostal na výmenu za toho samca. Kedysi dávali darované rybky na istý čas do karantény, ale keď som im naposledy nejakú daroval, tak ju predavačka rovno hodila medzi ostatné, čo si myslím nie je najlepšie riešenie. Veď predsa, keď tam majú 20 akvárií, tak 21.karanténne by nebol až taký problém zriadiť. Čo sa týka výberu rýb a rastlín, so základnými druhmi tam nie je problém, ale vzhľadom na to, že to je akvaristika len z časti, menej známe rastliny a rybky by mohli byť trošku problém. Čo sa týka ceny, tak ryby sú taký priemer a rastliny podľa výberu. Tak napr. machovú guľu tam predávali po 4€/ks, zatiaľ čo inde bola za 2,50 €. Zato napr. jávsky mach (skutočne veľký trs) predávali pod 2€, zatiaľ čo inde menší trs (možno aj 2-krát) za zhruba 3,50 €. Čo sa týka techniky, ja techniku nakupujem prevažne cez internet, keďže tam zoženiete presne čo chcete a väčšinou lacnejšie ako v obchode. V každom prípade technika, ak môžem povedať od oka je o niečo lacnejšia ako je priemer. Čo sa týka odbornosti personálu, tak je to teraz horšie ako kedysi. Predtým tam pracoval taký mladý pán, ktorého som z obľubou, vzhľadom na to, že som nepoznal jeho meno prezýval Odborník. Odborník to skutočne bol, a bol živým príkladom toho, že skúsený akvarista nemusí mať aspoň 40 rokov. Nehovorím, že vedel všetko, ale nikdy neporadil takú vec, o ktorej som sa potom dozvedel, že to bola blbosť, a to ani vtedy, keď som bol úplný začiatočník a bol som, tak povediac ľahká korisť. Odborník ale pred časom odišiel a teraz sa tam striedajú po väčšine mladé baby, ktoré niektorá proste vie a niektorá nevie. Jedna mi lovila párik rýb asi 5 minút, druhá zase 8 tetier neonových, prisahám bohu max. minútu. Potom tam býva (teda aspoň raz bol, keď som tam bol aj ja) taký pán z ktorým mám mimoriadne pozitívnu príhodu. Prišiel som si kúpiť jávsky mach, 2 machové gule, Vallisneriu spiralis, rozdvojku na vzduchovací motorček, 1m hadičky a vzduchovací kamienok. Okrem toho, že mi zabudol započítať 1 machovú guľu za 4€, tak mi ten meter hadičky odstrihol z 10m hadičky, ktorá sa tým pádom stala nepredajná. Kým som tam bol tak bola majiteľka celkom pokojná, ale neviem čo sa dialo potom.

V každom prípade je to moja obľúbená akvaristika, a to najmä preto, že sa mi ani raz nestalo, že by do mňa predávajúci tlačil nasilu nejaký ,,super" produkt. Je však dobré prísť tam s presným plánom, čo chcete kúpiť, lebo výraznej pomoci od predavačov sa asi nedočkáte.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.