Choď na obsah Choď na menu
 


Krevetárium - 7.číslo

27. 6. 2011

Dnes sa budeme rozprávať o najznámejšom akvaristovi na svete - Takashim Amanovi. No, vlastne nie ani tak o akvaristovi ako o umeleckom fotografovi. Za akvaristu sa považuje práve preto, lebo hlavným motívom jeho diel sú práve akváriá. Tohto Japonského akvaristu preslávili  v skratke hlavne 3 veci: 1.) Krevetka Amano ; 2.) Nature aquariums ; 3.) riccia flutains ako koberec.

     Krevetka Amano je kapitola sama o sebe. Takashi ju vo svojich nových nádržiach začal hojne používať ako ,,zázračný prostriedok proti riasam", čím ju mimoriadne preslávil a vďaka tomu nesie jeho meno.

     Čo sa týka Nature akvárií, tak sa najprv pokochajte niekoľkými obrázkami:

 

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Tak toto sú Amanove Nature akváriá. Myslím, že je jasné, že na nafotenie takýchto fotiek je treba byť viac ako len fotograf. Treba mať na akvaristiku proste neskutočný talent, ktorý tento chlap bezpochyby má. Vydal niekoľko kníh, tri jeho základné diela s dokonalými fotografiami rastlinných akvárií majú názov Nature Aquarium World, Book 1, 2, 3. A aby sme si rozumeli, Amanov cieľ nie je vytvárať krajinky dokonale zhodné s niečím čo bolo vydené pod vodnou hladinou. Práve naopak - to čo ste vydeli sú síce napodobeniny skutočných krajiniek, avšak tých nad vodu, teda na súši. To koľko majú tieto akváriá spoločné s prírodou teda nie je až tak podstatné. Amano totižto častokrát pestuje ratliny v úplne iných pozíciách ako je tomu v prírode.

     Typickým príkladom je rastlinka riccia flutains, ktorá je plávajúcou rastlinou, na obr.2 od vrchu je s nej však vytvorený nejakými fígľami dokonalý zelený koberec.

     Tak či onak je aspoň pre mňa práca Takashiho Amana veľmi zaujímavá, lebo väčšinou sa to robí tak, že sa naaranžuje akvárium a ihneď sa aj odfotí. Takashiho akváriá sú však skutočným umeleckým dielom, ktoré však aj plní svoj účel - je to dokonalý domov pre ryby a fungujúci ekosystém.

 

Budúci týždeň sa budeme vo 8.čísle ,,Krevetária" rozprávať o krevetke neocaridina heteropoda- najnenáročnejšej krevetke na chov aj odchov. Tento týždeň ešte bude patriť vyhláseniu 9.miesta v rebríčku ,,Najzaujímavejšia ryba na svete".

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Nature aquariums by Takashi Amano

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.