Choď na obsah Choď na menu
 


Krevetárium - 4.číslo

9. 5. 2011

Tak som niečo naštudoval, ako som sľúbil o dravých krevetkách.

Dravé krevetky rodu Macrobrachium sú príbuzné predchádzajúcej skupiny (teda všežravých krevetiek), pochádzajú taktiež z Ameriky a patria do čeľade Palaeomonidae. Dorastajú väčších rozmerov, väčšina z nich je značne agresívna ako voči sebe navzájom, ostatným krevetkám, tak aj voči rybám. Príliš sa nehodia pre spoločenský chov s rybami, a aj ako samostatný druh sa musia v krevetáriu chovať v obmedzenom počte. Väčšinou sú veľmi pekne sfarbené a majú nápadné klepietka, ale vzhľadom ku svojej agresivite patria skôr do rúk skúsenejších akvaristov.

 Obrázok

 

 

 

Krevetka sklenená (Macrobrachium lanchesteri)

 

 

 

 

3-7 cm. Veľmi nenáročný druh pre chov. Znáša mäkkú i tvrdú vodu. Akvárium by malo byť prikryté. Rozmnožovanie tohto druhu je veľmi komplikované, vzhľadom k larválnemu vývoju (tejto problematike bude venované samostatné číslo krevetária).

 Obrázok

 

 

 

Krevetka krúžková (Macrobrachium assamensis)

 

 

 

 

6-8 cm. V akváriu ju môžeme chovať cca 3 roky. Pre pár sa doporučuje nádrž s veľkosťou 25 litrov (ako aj u ostatných dravých krevetiek). Tento druh požiera aj slimáky. Samica kladie vajíčka, ktoré sú pripevnené na jej tele. Vývoj je priamy, bez larválneho vývoja. Množia sa bez problémov. Pohlavne dospievajú, keď majú približne 4 mesiace. Pri teplote pod 20 stupňov nemusí byť množenie úspešné.

Budúci týždeň bude patriť vyhláseniu 12.miesta v rebríčku ,,Najzaujímavejšia ryba na svete" a o 2 týždne sa v 5.čísle krevetária budeme rozprávať o 2.najobľúbenejšej skupine kreviet, o filtrujúcich krevetách.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Krevetka slenenná

(Rastislav, 12. 7. 2020 18:40)

Dobrý deň ! Nemáte na predaj krevetky sklenenné ?
rastislavbuncek@azet.sk