Choď na obsah Choď na menu
 


Krevetárium - 2.číslo

21. 4. 2011

Tak, s miernym omeškaním ale predsa sa púšťam do písania 2.čísla pravidelnej rubriky ,,Krevetáruim", v ktorej sa dnes budeme rozprávať, ako som sľúbil o najobľúbenejších krevetkách, teda tých riasožravých.

Riasožravé krevetky sú medzi akvaristami v poslednej dobe veľmi obľúbené. Tzv. krevetový boom vyvolal, tuším v 70.-80.rokoch minulého storočia, najznámejší japonský (a zrejme aj svetový) akvarista Takashi Amano. Keď mal totižto v jednom zo svojich akvárií problém s riasov, rozhodol sa tieto malé stvorenia otestovať. Nasadil niekoľko druhov, ale najviac ho zaujala krevetka, ktorá sa volala Caridina japonica, dnes už premenovaná na Caridina multidentata. Avšak celosvetovú slávu tejto krevetke prinieslo meno Krevetka Amano, prípadne Amanova krevetka. Tento druh je pomerne veľký (môže dosahovať aj 5 cm), takže sa môže chovať aj v spoločenskej nádrži s pokojnejšími rybami. Jej nevýhodou je však to, že jej rozmnožovanie je s nepriamym larválnym vývojom, ktorý musí navyše prebiehať v slanej vode, takže rozmnožovať túto krevetku v akvarijných podmienkach je mimoriadne (tým myslím skutočne mimoriadne) náročné. Krevetke Anamo však ešte chystám niekedy samostatné číslo krevetária, takže týmto záležitostiam sa budeme bližšie zaoberať tam.

Obrázok Krevetka Amano

 Skutočný krevetový boom však nastal až začiatkom nového tisícročia. Od tohto obdobia sa čím ďalej tým viac objavujú nádrže určené len na chov kreviet. Medzi najobľúbenejšie chované riasožravé krevetky okrem Amanovky ešte patria:

Obrázok Caridina breviata var. Bumblebee

Vývoj je priamy, bez larválneho vývoja. Pre odchov je ideálna mierne kyslá voda. Tento druh je citlivý na dusíkaté látky.Neznáša dlhodobé teploty nad 25°C.

Obrázok Neocaridina heteropoda var. Yellow

Obrázok Neocaridina heteropoda var. Sakura

Obrázok Neocaridina heteropoda var. Red Cherry

Tieto 3 krevetky sú farebné variácie divokej formy tejto krevetky. Vývoj je priamy, bez larválneho vývoja.

UPOZORNENIE: Ešte by sa bolo treba zmieniť, že krevetky sú veľmi citlivé voči ťažkým kovom a prípadným chemikáliám v akvarijnej vode. Netreba preto používať liečivá pre ryby, ktoré väčšinou obsahujú meď. A čo sa týka krmiva, tak krevetky vydržia v už zabehnutom akváriu s dostatkom rias aj bez špeciálneho krmiva, ja tie svoje však cca. 1x za týždeň prikrmujem špeciálnym krmivom od Sery.

O týždeň (keďže toto číslo bolo s omeškaním) sa budeme v 3.čísle krevetária rozprávať o nemej obľúbených, ale predsa mimoriadne zaujímavých všežravých krevetkách.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Bližšie info

(Marek, 9. 4. 2013 18:57)

Nejaké bližšie informácie o chove kreviet ? Či je náročný alebo menej náročný ? Vhodné/nevhodné pre začiatočníkov, parametre vody presnejšie popísať ?